Ako správne vybrať WC ?

od | 29 okt. 2018

Prečítate asi za: ( Počet slov: )

11 422 prečítaní


 

Poviete si … je to len obyčajný záchod. Čo sa už tam dá pri výbere pokaziť ? Budete sa diviť koľko drobností sa dá pri zlom výbere zanedbať a akú vysokú daň za to zaplatíte. Na konci článku sa dozviete že kúpiť si wc misu z nákupného centra za 20 eur sú absolútne vyhodené peniaze.

V dnešnom článku sa nebudeme venovať tomu, či si vybrať stojace kombi wc alebo závesné. O tom si prečítajte TU. Povieme si skôr na čo sa pri výbere zamerať, na ktoré výrobné detaily či technické vymoženosti sa sústrediť.

Predpokladajme že materiál bude klasická keramika, nie špeciálne výrobky z nereze či dokonca dreva. Samotná misa je v podstate tvarovo navonok jednoduchý výrobok. Neurobte chybu a nevyberajte wc predovšetkým podľa dizajnu. Dôležité je to čo sa skrýva vnútri.

Na čo sa však určite treba zamerať  pri výbere sa dá spísať do pár bodov :

  • oplachový systém – dnes sa vyrábajú 3 typy:
    • OTVORENÝ – klasický rámik dookola misy, poza ktorý tečie voda. Poznáte ho zväčša z každej bežnej misy ktorú máte možnosť vidieť v reštauráciách, hoteloch, benzínových pumpách atď. Výhodou je možnosť očisty rámika, nevýhodou neúplný oplach misy na jej začiatku. Hlavne v prípade lacných mís.

 

 

    • UZAVRETÝ – rámik dookola misy je uzavretý a v ňom sú potom otvory cez ktoré tečie voda. Výhodou je rovnomerný oplach misy, nevýhodou nemožnosť očisty rámika. Využíva sa skôr vo vyšších cenových reláciách mís. Napr. v španielskej fy. ROCA.

 

    • RIMFREE – unikátny oplachový systém. Dookola misy je kanálik, ktorý vedie vodu.  Výhodou je naozaj dokonalý oplach misy a tiež možnosť vynikajúcej očisty, nevýhoda ma nenapadá žiadna. Niekto by mohol mať obavu z rýchlo tečúcej vody pri spláchnutí, či nebude striekať mimo misy na zem. Netreba sa báť. Ja by som určite doporučil práve tento systém.

 

 

  • vzdialenosť odpadu od zadnej steny – čím bližšie je odpad posunutý ku zadnej stene (obr. vľavo), tým menej budete musieť používať kefu pre očistenie misy po jej použití

 

 

  • oglazúrovaný odpad – nebojte sa a “ošahajte” si misu z vnútra. Pokiaľ nemá oglazúrovaný vnútorný odpad (to je tá rúra vzadu kaďiaľ všetko odchádza), ruky od nej čo najďalej. Pretože neoglazúrovaná keramika je drsná ako šmirgeľ a viete si asi predstaviť ako sa na nej všetko bude zachytávať. Vás potom čaká nemilý zápach v miestnosti, ktorého sa nijak nezbavíte. Len výmenou kvalitnejšej misy.
  • typ odpadu (pri kombi wc) – stojace wc môže mať vodorovný odpad označovaný tiež VO, ktorý smeruje do zadnej steny, alebo spodný odpad (SO). Tento smeruje do podlahy. Na toto sa dajte pri kúpe veľký pozor. Stretnúť sa môžete aj s tzv. variabilným odpadom  (napr. Jika, séria Mio). WC s týmto odpadom môžete použiť aj pri jednom aj pri druhom type odpadu v stupačke.
  • množstvo vody pri spláchnutí – opäť sa s tým stretnete len pri kombi wc. Spoznáte to podľa počtu tlačidiel zhora nádržky. Je zaužívané 3 litre pre malú, 6 litrov pre veľkú potrebu. Modernizácia mís postupne smeruje k 2/4 litrom. Pri lacných misách v stavebných marketoch zväčša nestačí ani 3 krát spláchnuť, pretože nádrž a misa nie sú kompatibilné, resp. nemajú dobrý oplachový systém.
  • sedátko – Tu sa zamerajte na materiál, z ktorého je vyrobené. Buď je to ABS resp. TERMOPLAST, ktorý  je mäkký a časom stráca biele sfarbenie, alebo antibakteriálny DUROPLAST. Momentálne najkvalitnejší materiál pre výrobu sedátok. Veľkým plusom je možnosť sedátko jednoduchým vycvaknutím z misy odobrať (pre očistenie) a tiež spomaľovač, ktorý zabezpečí pozvoľné spustenie sedátka na misu.

Na záver :

Ako teda správne vybrať wc ? Človek sa prevažne rozhoduje na základe dizajnu a ceny. Málokto si však už uvedomí, že funkcia dizajnu a ceny je tá posledná, ktorú využijete pri každodennom používaní. Áno, je to len “obyčajný” záchod. Avšak asi pre každého bude príjemné, keď po použití misy nemusí hneď siahať po kefe resp čistiacich prostriedkoch. Alebo mu stačia len 2 litre pre spláchnutie. Nenechajte sa zlákať podozrivo lacnými záchodmi na bilboardoch. Závesné wc za necelých 20 eur vám prinesie viac starostí ako radosti. Neoglazúrovaný odpad = zápach v miestnosti, môžete mať problém s dopojením na podomietkový modul, s pripojením sedátka, keďže každé má inú rozteč upevňovacích šrób, budete používať pravidelne kefu pretože bude nevhodne umiestnený odpad a to už nehovorím o zlom oplachovaní misy. Ani 3 spláchnutia vám nemusia stačiť na opláchnutie misy. Toto je častý jav hlavne pri stojacich kombi záchodoch, kde predajca kombinuje nekompatibilné misy s nádržkami. Vy máte síce obrovskú radosť, bohužiaľ len raz, pri kúpe. Na predajni to prakticky nemáte možnosť zistiť, nemilé prekvapenie príde až doma.

Preto kupujte osvedčené obchodné značky napr. JIKA, KOLO, LAUFEN, ROCA, DURAVIT, RAVAK … Každý výrobca má v portfóliu výrobné série, ako automobilka. Áno, v najvyššej sérii môžete kúpiť wc aj za 500 eur, v tých nižších len za desatinu. Stále však máte istotu, že kupujete kvalitný výrobok. V horeuvedených značkách výrobca aj v najnižších sériach dodržuje to, o čom som písal vyššie.

Tieto výrobky neurobia prievan vo vašej peňaženke. Osvedčené výrobky, s ktorými rozhodne nebudete ťahať za kratší koniec sú dostupné rádovo za pár desiatok eur.

Posúďte sami v našom eshope:

 

STE SO SVOJIM WC DOMA SPOKOJNÍ ?

akciový katalóg kúpeľní

katalog kupelni kupelnovy expres 400 click 4

možno vás zaujmú aj iné články

Search





Filter by Custom Post Type
Články
Stránky
Produkty
Share This
Nákupný košík